Close
Váš nákupní košík je prázdný.
Zpět na všechny aktuality

Kompletní průvodce výběrem silničního kola

Kompletní průvodce výběrem silničního kola

Jak vybrat silniční kolo? 

Silniční kolo představuje jasnou volbu pro každého, kdo preferuje jízdu převážně po silnicích a asfaltových cyklostezkách. Hledá rychlou jízdu s minimálním valivým odporem a dlouhým nájezdem kilometrů. Silniční kolo je spojením rychlosti a lehkosti. Správně vybrané silniční kolo dokáže doslova “hltat” najeté kilometry.  
Silniční kola můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií: rekreační a závodní. 

Každá z těchto kategorií je určena pro odlišný typ uživatele a má specifické charakteristiky, které vyhovují jejich potřebám. 

 

Rekreační silniční kola 

Rekreační silniční kola jsou speciálně navržena tak, aby poskytovala maximální pohodlí a byla uživatelsky přívětivá. Tato kola jsou vhodnou volbou pro cyklisty, kteří hledají lehký, rychlý a zároveň pohodlný dopravní prostředek pro kratší i delší vyjížďky. A to jak na rekreační turistický zážitek, tak i pro zlepšení a udržení fyzické kondice. Díky svým specifickým vlastnostem a konstrukci jsou ideální pro ty, kteří nevyžadují extrémní výkony, ale chtějí si užívat jízdu s důrazem na komfort. 

Geometrie těchto kol je navržena tak, aby poskytovala pohodlnější a vzpřímenější posed, který minimalizuje zátěž na záda a ramena. Zároveň umožňuje snadné ovládání kola během jízdy. To je obzvláště důležité pro jezdce, kteří tráví na kole mnoho hodin, neboť správný posed může výrazně ovlivnit celkový komfort a snížit riziko únavy. Ve srovnání se závodním silničním kolem, je rám kola o něco kratší, hlavová trubka o něco vyšší, tím jsou řídítka výše posazená a celý posed je tak pohodlnější. Převody mývají větší rozsah pro snadné pomalejší vyjíždění větších kopců.   

Výběr mezi rekreačním a závodním modelem by měl být založen na individuálních potřebách a preferencích každého cyklisty. Rekreační kola nabízejí více pohodlí a jsou více přístupná, zatímco závodní kola jsou zaměřena na výkon a rychlost a jsou vhodná pro zkušenější a více ambiciózní cyklisty. Při rozhodování je důležité zvážit, jak často a v jakých podmínkách plánujete kolo používat. Vaše volba by měla co nejlépe odpovídat vašim potřebám a umožnit vám dosáhnout vašich cyklistických cílů. 

 

Specifické vlastnosti: 

 • Materiál rámu: Často jsou vyrobeny z hliníku, což poskytuje dobrý kompromis mezi cenou a kvalitou. Rámy můžou mít i z karbonu, což sebou přináší nejen nižší hmotnost, ale i vysokou tuhost směry kterým je to potřeba a hlavně vyšší komfort. Kolo s karbonovým rámem se chová klidněji a vzniklé vibrace, které jdou z povrchu vozovky do kol se v rámu zlutmí, doslova “ztratí”.  Naopak u hliníkových rámu, je hliník vodič a vibrace vodí, resp. přenáší z vozovky přes kola až do řídítek, sedla a pedálů. Proto bývají u levnější silničních kol z krabonu aspoň přední vidlice.   
 • Geometrie: Mají pohodlnější geometrii, která umožňuje vzpřímenější posed a zároveň snižuje zátěž na záda a ramena.  
 • Brzdy: Můžou být vybaveny buď ráfkovými brzdami nebo kotoučovými brzdami, které poskytují lepší brzdný výkon za mokra. 
 • Převody: větší převodový rozsah. Od těžkých převodů na rovinky až po lehké převody do větších kopců. 
 • Váha: Silniční kola jsou lehká a jejich rozpohybování nás stojí tak méně energie 

 

Závodní silniční kola 

Závodní silniční kola jsou pečlivě navržena tak, aby poskytovala nejvyšší možný výkon a maximální rychlost.  Tato kola jsou zvláště vhodná pro závodníky a pokročilé cyklisty, kteří požadují absolutní špičku v jízdních vlastnostech. Závodníci očekávají, že jejich kolo jim poskytne tu nejlepší možnou podporu během závodů nebo náročného tréninku. 

Díky svému specifickému designu, materiálům a technologiím, které jsou využívány při jejich výrobě, závodní silniční kola nabízí vynikající tuhost a reaktivitu. Rámy těchto kol jsou často vyrobeny z těch nejlepších pokročilých materiálů jako je karbon, což zajišťuje nejen nízkou hmotnost, ale hlavně potřebnou vysokou tuhost pro nejefektivnější přenos energie při šlapání.  

Geometrie závodních silničních kol je navržena s důrazem na agresivitu a aerodynamiku. Tento typ geometrie umožňuje cyklistovi zaujmout nižší a více aerodynamický posed, což výrazně zlepšuje rychlost jízdy tím, že minimalizuje odpor vzduchu. Tímto způsobem jsou cyklisté schopni dosahovat vyšších rychlostí s menším úsilím, což je klíčové zejména v závodním prostředí. Rám je tak oproti rekreačnímu delší a řídítka jsou níž než sedlo, jezdec je tak znatelně předkloněn a při šlapání tak využívá maximálně své cele tělo pro co nejlepší přenos energie do šlapání.  

Závodní silniční kola jsou tedy ideální volbou pro ty, kteří hledají kolo, které jim umožní plně se věnovat svým cyklistickým ambicím. Tím dosáhnou vynikajících výsledků na závodních tratích nebo při náročných trénincích. Jejich výkon, rychlost, lehkost a technologická vyspělost jsou klíčové pro dosahování nejlepších časů a překonávání osobních rekordů. 

 

 

Specifické vlastnosti: 

 • Materiál rámu: Často jsou vyrobeny z karbonu, který je extrémně lehký a zároveň poskytuje vynikající tuhost a přenos energie, zároveň tlumí vibrace a je tak oproti hliníkovým rámům komfortnější.  Karbonové rámy jsou dražší, ale nabízejí ty nejlepší jízdní charakteristiky.  
 • Geometrie: Mají agresivnější geometrii, která umožňuje nižší a aerodynamický posed, zvyšující efektivitu a rychlost. 
 • Zapletené kola: velká tuhost a nízká váha 
 • Brzdy: Moderní závodní kola jsou často vybavena kotoučovými hydraulickými brzdami, které umožňují konzistentní brzdný výkon i v náročných podmínkách. 
 • Převody: kvalitní přesné převody s jemnými rozestupy pro snadné udržení tempa 
 • Váha: Silniční kola jsou extrémně lehká, jejich rozpohybování nás pak stojí o to méně energie  

 

Při výběru mezi rekreačním a závodním modelem by měli zájemci zvážit, jak často plánují kolo používat, jaké jsou jejich jízdní ambice a jaký mají rozpočet. Rekreační kola jsou více přístupná a pohodlná, zatímco závodní kola nabízejí vyšší výkon a jsou určena pro intenzivnější jízdu. 

 

Jak vybrat správnou velikost rámu silničního kola podle výšky postavy 

Správný výběr velikosti rámu je klíčový pro pohodlné a efektivní ježdění na silničním kole. Nesprávně vybraná velikost rámu může vést k nepohodlí, zvýšenému riziku zranění a snížené výkonnosti. Velikost rámu u silničních kol je obvykle udávána v centimetrech a odkazuje na délku sedlové trubky (od středu klik k horní části sedlové trubky).  

 

Tabulka velikostí rámu silničního kola podle výšky postavy  

 

Výška postavy (cm) 

Velikost rámu (cm) 

150 - 160 

47 - 49 

160 - 170 

49 - 52 

170 - 180 

52 - 55 

180 - 190 

55 - 58 

190 a více 

58 a více 

 

 

Jak měřit správnou velikost  

 1. Základním faktor je výška postavy jezdce viz orientační tabulka výše 
 1. Druhý faktor je vnitřní délka nohy: Staňte bosí s nohama asi 15 cm od sebe a změřte výšku od země po rozkrok. Tato míra pomůže určit správnou výšku rámu.  
 1. Výpočet velikosti rámu: Pro silniční kola se doporučuje vynásobit tuto délku faktorem 0.67. Výsledek by měl odpovídat výšce rámu od středu pedálů po horní konec sedlové trubky.  
 1. V ideální případě je si samozřejmě na vybrané kolo sednout a projet se. Dát na své pocity z jízdy a určitě se poradit s důvěryhodným odborníkem, který vás na kole vidí.  

 

Důležité tipy  

 • Testovací jízda: Vždy, pokud je to možné, absolvujte testovací jízdu, abyste si ověřili, že vybraná velikost rámu je pro vás pohodlná.  
 • Poradenství odborníků: Využijte odborné poradenství v na naší prodejně, kde vám pomůžeme s přesným nastavením kola.  

 

Výběr správné velikosti rámu znamená nejen větší komfort, ale i lepší kontrolu nad kolem a efektivnější přenos síly při šlapání. To vše přispívá k lepší celkové jízdní zkušenosti. 

 

Závěrečné shrnutí 

Při výběru silničního kola byste měli věnovat zvláštní pozornost několika klíčovým aspektům, zejména materiálu rámu, převodům, zapletených kol a typu brzd.  

 

 • Rámy silničních kol bývají vyrobeny z různých materiálů, které ovlivňují jak cenu, tak jízdní vlastnosti kola. Celohliníkové rámy jsou cenově dostupnější, ale mohou nabízet horší jízdní vlastnosti ve srovnání s dražšími modely. Hliníkové rámy doplněné karbonovou vidlicí poskytují lepší poměr cena/výkon. Tato kombinace snižuje celkovou hmotnost kola, zlepšuje absorpci vibrací a celkově přispívá k lepším jízdním vlastnostem. Nejvyšší úroveň v oblasti jízdních vlastností poskytují celokarbonové rámy, které jsou sice dražší, ale zároveň nabízejí vynikající jízdní vlastnosti a díky tomu že nevodí vibrace vyšší komfort. 
 • Důležitá jsou tuhá a lehká zapletená kola s kvalitními ložisky. 
 • Kvalitní, přesné a lehké převody. Důležité vybírat vhodný rozsah převodů dle prostředí kde se bude převážně jezdit. 
 • Co se týče brzd, na trhu jsou ještě občas vidět ráfkové (čelisťové) brzdy, které jsou cenově dostupnější a vyskytují se na levnějších kolech. Nicméně, jejich výkon může být omezený při vyšších rychlostech a ve vlhkém prostředí. Naopak nyní již převládají hydraulické kotoučové brzdy, které díky svým výrazně lepším brzdným vlastnostem ráfkové brzdy z trhu vytlačují.  Hydraulické brzdy mají výhodu nejen ve vysoké stabilní účinnosti za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, ale i délce životnosti brzdících elementů, a minimální údržbě. Nedochází u nich ke ztrátám opotřebení lanovodných tahů apod.
 • Mezi hlavní výhody silničních kol patří nízká váha, možnost najetí velkého množství kilometrů, dostupnost kvalitních kol za rozumné ceny a relativně jednoduchá údržba. Na druhou stranu, hlavní nevýhodou je, že silniční kola nejsou vhodná pro jízdu na nezpevněných cestách nebo štěrkových plochách. Pro ty, kteří se chtějí věnovat jízdě na větší vzdálenosti i mimo zpevněné cesty je ideální volbou gravel kolo. Pokud ale hledáte kolo, které vám umožní dosáhnout vynikajících sportovních výsledků na zpevněných cestách, silniční kolo by mělo být vaší první volbou. 

 

Při výběru nezapomeňte zvážit všechny zmíněné aspekty, aby vaše investice co nejlépe odpovídala vašim potřebám a očekáváním.