Close
You have no items in your shopping cart.
Search
Back to All Blog Posts

Jak se starat o funkční oblečení a jakých chyb se vyvarovat?

Pro správnou funkčnost sportovního oblečení je třeba o něj adekvátně pečovat. Vlákna funkčního oblečení totiž vyžadují jinou péči, než zbytek vašeho šatníku. Jaké pravidla a zásady tedy dodržovat, aby vám sportovní oblečení zůstalo funkční a sloužilo svému účelu?

V čem prát? 

Na praní sportovního oblečení používejte vždy prací prostředky určené na funkční prádlo. Jsou k funkčním vláknům nejšetrnější a svým složením podpoří jejich vlastnosti. Zakoupíte je klasicky v drogerii nebo v obchodech s funkčním oblečení. 

Na kolik prát stupňů?

Aby vám funkční oblečení dlouho vydrželo, perte jej v pračce na program Sport, případně na jemné praní na 30°C. To vám bohatě postačí na klasické znečištění. 

  • ideální teplota je 30 až 40°C, podle konkrétního výrobce, který maximální teplotu praní udává na štítku 

  • pokud volíte program ručně, zaměřte se i na nízké otáčky, ideálně 600800

  • zkontrolujte před praním zipy a kapsy

  • perte oblečení obrácené naruby

  • neperte prádlo s větším množstvím oblečení

Vždy ale pro jistotu vycházejte z informací na cedulce. Některé prádlo snese 40°C, jiné byste na podobnou teplotu praní mohli spíše poškodit. Pokud je tedy vaším dobrým zvykem všechny cedulky a štítky po nákupu ihned odstranit, dobře si prohlédněte, jaké údaje se na nich uvádí, případně si štítky vyfoťte.

Jak často prát? 

Četnost praní se odvíjí podle materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno. Některým materiálům příliš časté praní nesvědčí (např. merino vlna, ta vydrží i několik dnů opakovaného nošení, je navíc přirozeně antibakteriální). 

Polyesteru častější praní nevadí vůbec, kvůli potu může totiž ztrácet své prodyšné vlastnosti. 

Vyhněte se aviváži

Vůně linoucí se z vypraného oblečení složeného ve skříni je určitě příjemná. U funkčního prádla si ale dávejte s aviváží pozor. Zatímco bavlněné trička mohou být díky ní krásně heboučká, vlákna funkčního prádla naopak obalí a tím narušuje jejich původní funkci. 

Čeho se vyvarovat? 

Aby vám prádlo zůstalo dlouho funkční a zachovalé, je třeba se vyvarovat i základním chybám, které možná děláte nevědomky:

  • funkční prádlo nedávejte do sušičky

  • nežehlete je, stačí složit

  • nedávejte je ani na radiátory nebo sušit ke krbu, teplotní šoky mu nesvědčí

  • po sportování nenechávejte oblečení zapařit v tašce, kde by se množily bakterie, naopak nechte prádlo důkladně proschnout nebo rovnou vyperte

Comments
Write a Comment Close Comment Form