Běžkování je krásný zimní sport, který mohou dělat všichni co mají chuť si vyběhnout za dům, do lesa, ale i na upravenou závodní trať.
Výhodou běžkování je, že patří do finančně méně náročných sportů, nepotřebujete žádné stadiony, upravené ovály ani jezdit stovky kilometrů na hory do zahraničí.
Zkrátka stačí pořídit si boty, běžky a můžete doslova vyrazit, protože vázání máme u většiny běžek součástí a hodně se jich nemusí ani mazat, ale o tom až později.
Pozor - běžecké lyže se vybírají hlavně podle hmotnosti jezdce, aby nedošlo k prošlápnutí, pokud má člověk větší hmotnost a nechce mít dlouhou lyži (protože obecně platí: čím větší hmotnost, tím delší lyže), výrobce dělá některé modely ve verzi stiff – což jsou vyztužené běžky právě na větší hmotnosti.
Klasika
Závodní běžecké lyže na klasiku – pozor není to tak, že jsou určené pouze pro zkušené běžkaře, může si je pořídit i začátečník. Tyto lyže mají geometrii určenou převážně do upravených stop, jsou hůře ovladatelné v hlubším sněhu, prašanu, zkrátka v neupravených stopách.
Jsou většinou trochu delší a užší než ostatní typy, právě pro svižnější jízdu v upravené stopě. Mají hladkou skluznici.
Univerzální běžecké lyže na klasiku – nejčastější kategorie, jsou cenově dostupné. Dělají se do všech možných podmínek, jako je neupravená/rozbitá stopa, zledovatělá stopa, prašan či hlubší sníh. Jsou kratší a širší, právě pro lepší ovladatelnost v těchto podmínkách.
Skluznice může být hladká nebo s protiskluzem – protiskluz může být šupinový nebo mohérové pásy, ale o této problematice níže.
Backcountry běžecké lyže na klasiku – tento styl se nedá provozovat úplně všude, ale o to má větší kouzlo. Jde o běžkování terénem, kde si běžec doslova tvoří cestu sám, proto na to musí být i samotná lyže přizpůsobená. Lyže je širší, pevnější, má protiskluz a některé typy i ocelovou hranu.
Běžecké lyže na bruslení (Skate/skating) – nejtěžší styl na techniku i na fyzickou zdatnost, navíc je potřeba upravený povrch, nejlépe na nějakém sportovním oválu nebo rolbou upravená cesta.
Lyže je kratší oproti klasice a nemá žádné protiskluzy.
Běžecké lyže na kombinovaný styl – běžecký styl spíše pro začínající jezdce, kteří si chtějí vyzkoušet klasiku i bruslení a nechtějí si kupovat zvlášť dvoje lyže. Problém je, že na klasiku potřebujete delší lyži s přizvednutou špičkou bez hrany, naopak na bruslení je potřeba kratší lyže s plochou špičkou a hranou. Dále vázání je u klasiky měkčí a bruslení tužší, zde musí být také nějaký kompromis, proto se i výrobci touto kategorií moc nezabývají a mají třeba jen jeden levnější model - právě na vyzkoušení.
U našich běžeckých lyží je vázání většinou součástí, u těch kde není, jde o běžky závodní, kde si člověk sám vybírá, jaký typ mu bude vyhovovat, ale vždy jsou určitě kompatibilní.
Co se týče kompatibility bot s vázáním, máme systém IFP, který podporuje naše značky jako Fischer, Rossignol, Alpina. Můžete tedy kombinovat tyto značky lyže x boty x vázání.
Pozor na vázání určené na klasiku a bruslení, rozdíl je zde v tuhosti flexoru a samozřejmě nezaměnit s juniorským vázáním, které je sice kompatibilní ale pouze do 40 boty.
Co je to flexor? Přední gumová část, o kterou pruží špička boty.
Protiskluzový systém na běžkách je v dnešní době hodně řešené téma a výběr je klíčový, protože zastává funkci mazání. Pokud má lyže celou skluznici hladkou musí se mazat, červený vosk do plusových teplot, modrý vosk do mínusových nebo různé jejich kombinace, sníh se na vosk lepí a jsou s tím dost problémy.
S protiskluzem všechno mazání odpadá. Máme dva systémy. Dříve hodně používané šupiny (Crown) a v současnosti používanější mohérové pásy (Skin). Skvěle fungují za každého počasí, ve zmrzlé stopě, v upravené stopě atd...
Samozřejmě nic se neobejde bez údržby, ale zde stačí po jízdě obyčejným kartáčem např. na boty po směru chlupu pásy vyčesat od nečistot. Pokud je pás znečistěný od jiných vosků, které naberete ze stopy od cizích lidí, je potřeba tento vosk odstranit chemicky doporučeným přípravkem.
Středová skluzná část: vlevo hladká, uprostřed šupiny, vpravo s mohérovými pásy
Běžecké boty se také dělí do kategorií a každá z nich má jinou funkci na daný běžecký styl
Klasika závodní boty – tuhá podrážka, u dražších karbonové výztuže
Klasika univerzální boty – optimalizované funkční vlastnosti boty na jízdu, ale hlavně na komfort jako je zateplení a pohodlí v botě
Klasika Backcountry boty – robustní boty, které počítají s hlubokým sněhem, zvýšenou vlhkostí, proto jsou opatřeny zvýšeným nepromokavým komínem, aby sníh nepadal shora do boty.
Bruslení/Skate boty – boty určené na bruslení musí mít tuhý skelet s tvrdou kotníkovou výztuží, aby při přenášení váhy ze strany na stranu kotník nevypadával z boty.